ПРОГРАМА – в подготовката за НВО по български език „ АКАДЕМИЙКА-НВО “
по български език и литература през учебната 2018/2020 учебна година
Тук поместваме за Вас концептуалните основи на програмата на „Академийка“ – подготовката за НВО по БЕЛ. Примерното тематично разпределения към нея е поместени в сайта на „ Академийка“ (НВО)
Въведение:
Скъпи ученици от 7 кл., бъдещи абонати на “Академийка“,
В края на 2017/2018 уч. г. Вие за пръв път от много години ще се явите на изпит за завършване на основното си образование и за кандидатстване в гимназиите. Т.е. този изпит е върху основите на Вашата подрастваща линост. Не случайно го наричат „ малката матура“ ( което от maturitas на латински означава точно това – зрелост). Във Вашия случай това означава изпит за основите на бъдещата личностна зрелост, от които зависи почти всичко.
Затова си е изпитание „малката матура“. Изключително важно е за самочувствието на кандидат-гимназиста оценката по български език и литература да показва здрави основи на личността. Да демонстрира, че младият човек владее родния си език, неговите езикови норми и лексикално богатство. Че умее да съгражда текст и да приобщава чужд опит – умение, висш пилотаж, сред оценяваните компетентности.
„ Академийка“ ще оказва подкрепа на подготовка Ви за достойно представяне.
Анотация :
Предназначението на Програма „ Академийка – НВО“ е да помогне на седмокласниците в подготовката по български език и литература за НВО. Тя е съобразена изцяло с действащата в момента Учебно-изпитна програма за приемане на ученици в държавни и общински училища след завършен VII клас. Акцентите в подготовката по български език са поставени върху типовете изпитни задачи от модела на НВО – задачи за разбиране на текст ( включително и на нелинеен вид), езикови задачи за правописни, граматични, лексикални и граматични знания и умения, задачи за разбиране на синтактични отношения, както и за знания и умения по литература.
Особено внимание в програмата за подготовка по български език заслужават упражненията за създаване на текст – преразказ с дидактическа задача. Това е всъщност задача за трансформиране и приобщаване на чужд опит, наред с важното умение за съграждане на текст и спазване на нормите на СБК.
Цeли на подготовката по български език за НВО :
- Да се подобрят възможностите на учениците, относно познаването и спазването нормите на книжовния език в речевата практика.
- Да се усъвършенстват висшите комуникативни умения – трансформация на чужд текст и създаване на собствен аргументативен текст.
- Да се подобрят възприятийните си възможности относно разбирането и тълкуването на художестваната творба, нейните структури и изразни средства.
- Да се усвоят различни стратегии на решаване на езиков и литературен тест.
Очаквани резултати в подготовката по български език за НВО :
- Ученикът разбира отношенията между езиковите единици от различните езикови равнища.
- Демонстрира езикови, литературни и социокултурни компетентности.
- Решава успешно езиков и литературен тест.
- Изгражда самостоятелно текст по зададена дидактическа задача.
Средства в подготовката по български език за НВО :
Курсът ще Ви даде възможност да повишите равнището на езиковите си, социокултурни и литературни компетентности, които са заложени като цели на обучение в прогимназиалната училищна степен чрез:
Уроци във виртуална класна стая:
- Диалог по темите от Програмата за НВО за 7 кл. Работа върху литературен и езиков анализ ( алгоритъм) на текста.
- Ресурси по урока ( схеми, таблици, фотоси, звукозаписи, презентации и др.).
- Ресурсите на виртуалната класна стая.
- Работа върху литературен и /или езиков тест.
- Пробни контролни работи( пробни изпити) – 3 бр.
- Проверка на 1 писмена работа седмично – преразказ с дидактическа задача( по желание на ученика)
- Работа върху съчинение разсъждение.
- Да персонализираме авторовия и персонажния опит.
- Възможност за преглеждане на виртуален урок
Използване в подготовката за НВО по български език на постиженията на литературната лингвистика :
- Иновационна технология ( алгоритъм) за работа върху преразказ с дидактическа задача.
- Работа върху съчинение разсъждение.
- Тестове за възприемане и разбиране на художествената образност – прониквате отвъд видимостта на думите и усъвършенствате уменията си за интерпретация на заложения в текста художествен смисъл.
Занимания върху специално подбрани и структурирани тестови задачи по формата на международното изследване PISA( използват се във формата на НВО)
- Обучавате се в пълноценен прочит на теста като текст и на текста като тест.
- Придобивате умения за анализ на различните възможни хипотези за отговор на тестовата задача.
- Работа върху езикови тестови задачи, чрез които освен да подобрят Вашите езикови компетентности, разширяват и актуализират знанията върху езика и литературата, включени в изпитния формат на НВО.